Survivalowe patenty. Zrób to sam (DIY)

Survivalowy recykling to zbiór praktycznych porad jak wykorzystać ponownie codzienne przedmioty i śmieci nie tylko w sytuacji alarmowej. Przysłowie mówi, że śmieci jednego człowieka mogą być skarbem dla innego człowieka. Zaś przystosowanie jest najprostszą formą radzenia sobie w nowej, często nietypowej sytuacji. Książka zawiera ponad 60 instrukcji jak wykonać rzeczy przydatne w survivalu, bushcrafcie, biwakowaniu, outdoorze i turystyce.

Poradnik stanowi zbiór około 65 survivalowych i bushcraftowych lifehacków (patentów, pomysłów), z których można korzystać w terenie, ale też w domu. Zawiera również informacje, skąd brać te pomysły i jak je sprawnie realizować. Wiele rzeczy, które traktujemy jak odpady i wyrzucamy, można przerobić, by dać im drugie życie. Upcykling/Recykling przydaje się szczególnie w sytuacjach bardzo trudnych, kiedy można polegać jedynie na sobie i na tym, co znajduje się w najbliższym otoczeniu. Survival wymaga on od człowieka naprawdę sporo, od wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy, wzywania pomocy, skonstruowania urządzenia do uzdatniania wody i przygotowania miejsca do przyrządzenia posiłku, aż po tworzenie przydatnych w terenie przedmiotów. Kreatywne wykorzystanie dostępnych surowców i produktów.


Zalety tego kompendium: polskie realia, zaufani autorzy, sprawdzone porady zrób to sam (DIY), przyjazne dla rodziców i dzieci, Less Waste, Ekologia, leśne patenty, umiejętności survivalowe, krok po kroku, jak łatwo zrobić, DIY Projects, eksperymenty, majsterka, Step By Step Instructions

Autor: Marian "Radar" Wyrzykowski, Paweł Frankowski

Spis treści książki: Survivalowe patenty. DIY

Wprowadzenie

Rozdział 1. BHP majsterkowania

Rozdział 2. Patenty

Rozdział 3. Kuchnia

Rozdział 4. Akcesoria typu DIY

Rozdział 5. Drewno

Rozdział 6. Eksperymenty (Woda, Ogień, Metal)

Rozdział 7. Źródła pomysłów, ich zastosowanie i problemy w ich realizacji

Rozdział 8. "Zaciąłem się", czyli pierwsza pomoc

Zakończenie

Zrób to sam (DIY) - survivalowy majsterkowicz

Survival, to nie tylko las, pustynia, bezludne wyspy i walka o przetrwanie, ale to również umiejętność działania tu i teraz, w sytuacji nieprzewidzianej która nas zaskoczyła. Również w lesie natkniesz się na dzikie wysypisko śmieci, z których można pozyskać np. puszki, butelki, które można przerobić lub zmodyfikować tak, aby pełniły pożądane funkcje. W sytuacjach kryzysowych może się okazać, że nie posiadamy prawie nic, a rozglądając się po okolicy może uda się znaleźć niepozorne przedmioty przydatne w przetrwaniu i dotarciu do cywilizacji. Potrzebne są tylko nowatorskie pomysły i myślenie poza schematem. Każdy z nas może być wynalazcą sposobu, bądź rozwiązania.


Dla kogo - adresaci ksiązki

Publikacja adresowana jest zarówno dla fanów survivalu i bushcraftu, instruktorów, harcerzy, wychowawców i nauczycieli (Zielone szkoły, klasy mundurowe), animatorów czasu wolnego, jak i rodziców. To wyjątkowy poradnik dla początkujących, jak i zaawansowanych MacGyverów!


Warto pamiętać, że każda książka może zachęcać do dalszych poszukiwań, dlatego warto poszukiwać innych książek o tematyce survival oraz leśne hobby, które są związane z tą dziedziną.

Recenzja książki

Pamiętam, jak jakieś 3 lata temu, przy okazji premiery innej książki, Paweł opowiadał mi, że chce wydać lekturę o leśnym DIY. Napaliłam się wtedy na ten pomysł, jak szczerbaty na suchary i w końcu jest! Coś w sam raz dla dużych i małych majsterkowiczów. Co prawda nasz Youtubowy kanał "Vademecum przetrwania" obecnie jest projektem zawieszonym ze względu na baaardzo ograniczoną ilość czasu naszej ekipy, ale może się zbiorę któregoś dnia i sama nagram jakąś krótką recenzję.

Tak, czy inaczej to pozycja, której brakowało na polskim rynku. Zazwyczaj podobnym pomysłom był poświęcony rozdział w jakiejś książce, a tutaj mamy zebrane wiele pomysłów w jednej zgrabnej książeczce, którą bez problemu można wziąć ze sobą w teren. Nawet "starzy wyjadacze" znajdą w niej pomysły, których nie znali lub - podobnie jak ja - z rozrzewnieniem pomyślą "oooo już zapomniałam/ em o tym patencie". A jeśli macie dzieci ( choć nadal uważam, że dziecko jest w każdym z nas i nie ma się czego wstydzić! ), to będzie z pewnością idealny pretekst do tego, aby ją kupić i wspólnie stworzyć nieskomplikowane i ekologiczne, a co najważniejsze: w pełni użytkowe przedmioty, które z pewnością przydadzą się nie tylko podczas leśnych eskapad. Satysfakcja z tworzenia i użytkowania zapewniona!ać do dalszych poszukiwań, dlatego warto poszukiwać innych książek o tematyce survival oraz leśne hobby, które są związane z tą dziedziną.

Autor: Anja Voloshyn-Furgala

Bądź EKO

Ekologia to nie tylko segregowanie śmieci, lecz także nadawanie przedmiotom drugiego życia. Wreszcie – to czas spędzany wspólnie na manualnych aktywnościach, które okazują się lepszym prezentem dla najbliższych niż kolejny kupiony przedmiot. Zdziwisz się, jakie to proste! Podczas wspólnej zabawy zachęć dzieci do Less Waste w stylu survivalowym.

Partnerzy medialni:

  • TRI Survival
  • Stowarzyszenie Madejówka
  • Ofensywa Blog
  • Militaria.pl
  • Gotowi.org

 

98 ratings  ·  134 reviews 4.7
© 2024 VADEMECUM SURVIVALOWE - polskie książki (ebooki) polski survival, bushcraft, prepring, budowa schronu przydomowego || Designed by PF | Mapa strony