Pierwsza pomoc - kiedy liczy sie każda sekunda i prawidłowe decyzje
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 2 miliony osób może niepotrzebnie umrzeć każdego roku z powodu braku udzielenia im pierwszej pomocy. W tych wypadkach większość ludzi umiera z powodu utraty krwi spowodowanej urazem. W wielu przypadkach ludzie mogli przeżyć, gdyby osoby postronne wiedziały, jak np. zatamować krwawienie. To od Ciebie zależy, czy będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami, aby rozpocząć łańcuch przeżycia. Warto dowiedzieć się jak wstępnie badać i leczyć poszkodowanego w stanach nagłych.
Oprócz cywilnej kwalifikowanej pierwszej pomocy coraz częściej sugeruje się poznać TCCC - czyli Taktyczna Pomoc Rannym Na Polu, oraz tzw. Taktyka Czerwona. Poznaj procedury ratujące życie w każdej okoliczności. Publikacje będzie przydatna jako wstęp do kursów z ratownictwa taktycznego prowadzonych dla żołnierzy WOT i funkcjonariuszy służb mundurowych. "Każdy z nas przynajmniej raz w życiu ma okazje uratować komuś życie (zdrowie), jeśli nie czynem to słowem".
Książki o pierwszej pomocy, medycynie wojskowej, TCCC
Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - survival - wojna
Urazy, obrażenia, zatrucia czy hipotermia to realne zagrożenia naszego zdrowia i życia. Choć nikomu tego nie życzymy, w pewnym momencie każdy z nas może stać się świadkiem lub uczestnikiem wypadku, katastrofy naturalnej lub budowlanej, przypadkowego postrzału, albo nawet działań wojennych. Zanim pojawią się odpowiednie służby, to na nas spoczywa obowiązek udzielenia pierwszej pomocy.
Książka powstała z myślą o turystach, survivalowcach, preppersach, żołnierzach WOT, uczniach klas mundurowych, przyszłych ratownikach KPP i medycznych. Autorzy uwzględnili zarówno osoby działające w ramach służb cywilnych, jak i operujące na polu walki. Książka Pierwsza pomoc przedmedyczna zawiera elementy ratownictwa pola walki TCCC oraz STOP THE BLEED. Poradnik pozwala zdobyć wiedzę z zakresu medycyny ratunkowej. Zasady udzielania bezpiecznej i skutecznej pierwszej pomocy przedmedycznej, improwizacji i leczenia, ewakuacji, a także obala szkodliwe medyczne mity. Wydawnictwo Bezdroża, 2023.
Pierwsza pomoc w górach
Obrażenia ciała, porażenie piorunem, hipotermia, lawina to realne zagrożenia, które mogą nas spotkać w górach. Nawet dobre przygotowanie do wyprawy może nie uchronić nas przed koniecznością udzielenia pomocy sobie lub innym. Zanim na miejsce przybędą ratownicy, będziemy zdani na własne siły i umiejętności. Ten praktyczny poradnik, napisany przez medyków działających na co dzień w górach, powstał z myślą o turystach, narciarzach, wspinaczach i wszystkich innych, którzy spędzają aktywnie czas na szlakach i poza nimi. Pozwoli im poznać zagrożenia oraz samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku. Wydawnictwo Bezdroża, 2023.
Taktyczne ratownictwo medyczne
W publikacji opisano takie zagadnienia jak: TCCC - Taktyczna Pomoc Rannym Na Polu Walki, badanie poszkodowanego, udrażnianie dróg oddechowych, postępowanie w krwotokach, wstrząs, balistyka ran postrzałowych i obrażeń detonacyjnych, urazy klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy, głowy, kończyn, kręgosłupa, oparzenia, sposoby ewakuacji poszkodowanego w warunkach taktycznych, farmakoterapia, dokumentacja medyczna, TECC - Tactical Emergency Casualty Care - Postępowanie Medyczne w Sytuacjach Zagrożenia, segregacja poszkodowanych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2015.
Dostępność książki (najtaniej)
Podstawy ratownictwa taktycznego
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat ratownictwa taktycznego oraz jego znaczenia w działaniach taktycznych piechoty dla osób niemającym na co dzień do czynienia z ratownictwem medycznym. Oparta została o wytyczne Tactical Combat Casualty Care (TCCC, TC3) oraz o doświadczenia operatorów jednostek specjalnych odpowiedzialnych za działania medyczne w swoich pododdziałach. W pracy wykorzystano również obserwacje i doświadczenia Autorów jako ratowników medycznych oraz instruktorów ratownictwa taktycznego. W swoim zakresie poradnik ograniczony został do omówienia czynności udzielania podstawowej pomocy medycznej, niezbędnej na polu walki, pomijając zaawansowane procedury medyczne właściwe dla dalszych etapów działań ratowniczych. Wydawnictwo Difin 2014.
Medyczne czynności ratunkowe
Praktyczna książka, której celem jest nabycie umiejętności wykonywania technik zabiegowych oraz rozpoznania, różnicowania i kwalifikowania objawów zagrażających życiu. Opisano w niej takie zagadnienia jak:
ocena stanu pacjenta, ułożenie poszkodowanego, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, przywracanie drożności dróg oddechowych, defibrylacja ręczna, rany i złamania, opieka podczas transportu. Publikacja jest skierowana do ratowników medycznych, studentów medycyny i osób pracujących w zespołach ratunkowych. Wydawnictwo PZWL 2014.
Modus Operandi Sił Specjalnych Tom 4. Taktyka Czerwona
Podręcznikiem nie tylko dla sił specjalnych. Treści zawarte w opracowaniu opierają się na przyjętym w NATO standardzie Protokołu TCCC. W jej powstaniu wydatnie pomogli twórcy Taktyki Czerwonej oraz instruktorzy Sił Zbrojnych z potwierdzoną praktyką bojową. Stąd też podręcznik służył będzie nie tylko uzupełnieniu wiedzy, ale przede wszystkim poprzez wytyczne i algorytmy stanie się narzędziem bezpośredniego wykorzystania w praktyce. Publikacja powinna także trafić do rąk każdego żołnierza formacji liniowych. Materiał ilustracyjny prezentujący drastyczne zdjęcia ze współczesnego pola walki, pozwoli im na psychiczne oswojenie się z realiami działań bojowych. Wydawnictwo Avalon 2016.
Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie
Książka o rannych na wojnie w Afganistanie i medykach, którzy ich ratowali to mocna opowieść. To kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Reportaż, który można czytać również jako kompendium wiedzy o historii i współczesności medycyny wojskowej. Wydawnictwo Creatio PR 2021.
Zdarzenia masowe i konflikty zbrojne. Organizacja i procedury postępowania
Część cywilna książki porusza problematykę organizacji akcji medycznych w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze mnogim, masowym czy katastrof. W książce omówiono definicje, systemy segregacji poszkodowanych w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych i logistykę prowadzenia akcji medycznych we wspomnianych warunkach oraz zalecenia Ministerstwa Zdrowia. W podręczniku zawarto procedury planowania medycznego, wybrane aspekty przygotowania zarówno cywilnej jak i wojskowej służby zdrowia na tego rodzaju zdarzenia. Wytyczne i zalecenia komitetu medycznego NATO. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2022.
Procedury ratunkowe przedszpitalne
Przedszpitalne procedury ratunkowe to baza wiedzy przydatna zarówno dla adeptów ratownictwa medycznego, jak i doświadczonych praktyków. Publikacja jest uniwersalnym zbiorem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł wiedzy. Stara się odpowiedzieć na pytanie: Skąd wiesz, jak to zrobić? Okazuje się jednak, że czasem szybkie odpowiedzi są powieleniem mitów, które powtarzane, stają się obowiązującym standardem. Książka jest skierowana do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych zajmujących się na co dzień pacjentami w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia. To również obowiązkowa lektura dla studentów ratownictwa medycznego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2022.
Czekając na Medevac
Autor przedstawiła czynności medyczne realizowane przez wojskową służbę zdrowia zgodnie ze standardem JTTSCPG, obowiązującym w doktrynie wojskowo-medycznej NATO. Autor kilkukrotnie uczestniczył w operacjach wojskowej służby zdrowia realizowanych przez Wojsko Polskie ISAF w Afganistanie w latach 2011 i 2016-2018, pełniąc funkcję ratownika pola walki. Tematyka przedstawiona w publikacji wzbogacona jest doświadczeniami własnymi, które autor zajmująco przedstawia czytelnikowi. Treść ilustrowana jest materiałem fotograficznym i przykładami prowadzonych czynności ratunkowych, szybko zapadającymi w pamięć. Podręcznik medycyny taktycznej rekomendowany dla Ratowników Pola Walki przez CSWS. Wydanie 3, 2023.
Złote minuty w obrażeniach ciała
Repetytorium dotyczące postępowania w obrażeniach ciała dla ratowników medycznych i straży pożarnej. Najistotniejsze elementy postępowania ratowniczego w różnych stanach zagrożenia życia i zdrowia w następstwie urazów. W książce omówiono wszystko, co powinien wiedzieć ratownik na miejscu zdarzenia, w tym także osoby w podeszłym wieku, małe dzieci, kobiety w ciąży. Ciekawa treść, praktyczne schematy postępowania, tabele, pytania i odpowiedzi ułatwiają przyswojenie informacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Terenowa apteczka ziołowa
Skondensowana, praktyczna wiedza o roślinach, które mogą pomóc nam w terenie. Autor radzi, czym zastąpić podstawowe medykamenty, gdy jesteśmy w lesie, na działce czy w parku i nie mamy przy sobie apteczki. Bezcenna wiedza dla survivalowców i preppersów (ziołolecznictwo) w Polsce. Występowanie roślin, czyli jak szybko znaleźć rośliny w ternie. Wydawnictwo Pascal 2017.
Bardzo niesamowita medycyna - Adam Kay
Dawno, dawno temu… lekarze nie mieli bladego pojęcia, w jaki sposób funkcjonuje ludzkie ciało. Dlatego w przeszłości usta płukano moczem, fryzjerzy odcinali swoim klientom kończyny, a ludziom płacono za puszczanie bąków. Zacznij odkrywać przerażająco prawdziwą historię grzebania w ludzkim ciele. Oto… „Bardzo niesamowita medycyna”! Fajna i humorystycznie skarbnica wiedzy, z której można dowiedzieć się naprawdę wielu rzeczy o przyszłości i medycynie. Wydawnictwo Insignis, 2022.
Wojna i medycyna. Jak działania wojenne zmieniły medycynę
„Działamy, by inni mogli żyć” – tak brzmi credo każdego lekarza wojskowego. Autor opowiada długą historię medycyny pola walki korzystając z relacji i wspomnień uczestników wojen. "Nie pamiętam już, ile razy przemierzałem zdradliwe tereny kontrolowane przez wroga. Nigdy nie miałem pełnego składu osobowego ani całego potrzebnego sprzętu. Zawsze brakuje czegoś, czego się potrzebuje (…), ale nigdy któregoś z medyków. Widzę każdego z nich w ekwipunku bojowym, ze zdeterminowaną miną i torbą lekarską przewieszoną przez plecy, gotowego zareagować na ten niesławny krzyk rozpaczy: „Lekarza!”. Żołnierze ratownicy i lekarze - ratowali życie, zamiast je odbierać. Wydawnictwo RM, 2022.
Psychologia w ratownictwie
Książka przedstawia problemy z pogranicza psychologii, etyki i medycyny, z jakimi stykają się osoby, które z racji zawodu lub w wyniku przypadkowego zbiegu okoliczności wchodzą w kontakt z ofiarami rozmaitych nieszczęśliwych wydarzeń, wypadków i katastrof. Autorka zwraca uwagę na znaczenie, jakie dla ich dalszych losów ma prawidłowy kontakt interpersonalny, umiejętne udzielenie wsparcia na miejscu zdarzenia oraz wiedza o psychospołecznych aspektach reakcji i zachowań ludzi w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Wydawnictwo Diffin, 2012.
Pierwsza pomoc. Lekarz rodzinny
Każdy z nas może być świadkiem wypadku, nieszczęśliwego splotu okoliczności lub zwykłego urazu. To, w jaki sposób zareagujemy i pomożemy poszkodowanej osobie, w skrajnych przypadkach może decydować nawet o jej życiu lub śmierci. Autorka książki w jasny i przejrzysty sposób omawia zarówno zasady postępowania w niegroźnych sytuacjach (na przykład krwawienia z nosa), jak i działania konieczne w przypadku zagrożenia życia (zatrzymania krążenia, porażenia prądem czy tonięcia). Z tej publikacji dowiesz się także, co powinno znaleźć się w Twojej podręcznej apteczce, aby nie zaskoczyło Cię żadne przykre wydarzenie. Wydawnictwo Septem.
Znajomość udzielania pierwszej pomocy jest ważna równie w czasie wojny, jak i pokoju. Wszak hipotetycznie każdy z nas może nagle znaleźć się w sytuacji poszkodowanego lub ratownika. Stąd warto postawić na edukację medyczną już od najmłodszych lat. Poznać zasady alarmowania służb ratunkowych, zabezpieczenia potencjalnego miejsca wypadku, szybkiego diagnozowania i reanimacji osoby pokrzywdzonej. Bardzo dużo uwagi także poświęcić na naukę tamowania krwawienia (nie tylko z nosa, ale z prawdziwej rany). Zakres udzielonej pomocy jest zróżnicowany w zależności od okoliczności zdarzenia oraz obrażeń ofiary. Ale zasady i procedury są uniwersalne. Warto poznać te zagadnienia (czytając książki, oglądając filmy) oraz ukończyć dodatkowy praktyczny kurs uprawniający do bycia ratownikiem (Paramedyk). Wytyczne TC3 są procesem modyfikacji i usystematyzowania wiedzy związanej z ratownictwem pola walki. Pamiętajmy, że każda forma pomocy medycznej przedszpitalnej, to często tzw. medyczny survival.